Spędzasz czas z najbliższymi? Robisz to wystarczająco często? Wiem jakie to trudne.

Cały tydzień gnasz za swoimi marzeniami, ścigasz się ze sobą lub z innymi. Sobota, masz nadzieję że po całym tygodniu, w weekend jeszcze trochę podgonisz. Wykorzystasz to że wszystko i wszyscy zwalniają, ale nie ty. Odpoczniesz chwilę, ale później. Chwilę, bo nie potrzebujesz tego aż tyle co inni, a cel tak pięknie błyszczy tam w oddali. I drugi, i trzeci. I to uczucie spełnienia, zwycięstwa, dobrej roboty.

Wiele napisano o work life balance, efektywności, wydajności, czyli o tych rzeczach które tracisz gdy nie odpoczywasz. Wciąż niewystarczająco, moim zdaniem napisano o relacjach. To nie przypadek, że na liście 5 rzeczy których żałują ludzie umierający, znajdziemy aż dwie pozycje związane z relacjami z innymi ludźmi? Opisała je Bronnie Ware, australijska pielęgniarka, która przez wiele lat sprawowała opiekę nad nieuleczalnie chorymi, osobami w terminalnym okresie śmiertelnej choroby.

Żałuję, że tak ciężko pracowałem. „To zdanie wypowiedział prawie każdy mężczyzna, którym się opiekowałam” – przyznała Australijka. Przegapiali dzieciństwo swoich dzieci, nie dostrzegali obecności swoich żon. Żałuję, że nie utrzymałem kontaktów ze swoimi przyjaciółmi. „Moi pacjenci dopiero na łożu śmierci docenili wartość przyjaźni. Wielu z nich było tak pochłoniętymi własnym życiem, że pozwoliło innym ludziom odejść. Zarówno tym, którzy odeszli, bo chcieli, jak i tym, których nie zatrzymali. Ale pamiętali o nich do końca” – mówiła Ware.

Często rezygnujemy z tego, odkładamy na przyszłość, bywamy zbyt zmęczeni, zestresowani, zajęci. Prawda jest jednak bezlitosna. Otóż nie ma żadnego: „później”. Żadnego: „ jeszcze nie raz będzie okazja”. Może nie być. Kiedy więc myślisz o tym czego w życiu chcesz, myśl o tym jaką cenę chcesz i jesteś gotów za osiągnięcie tego zapłacić. Czy na pewno tak dużą?

Ludzie których podziwiamy, cenimy, ci z naszego otoczenia, których znamy i ci których nie znamy, którzy zapełniają karty historii, to zwykle osoby które wywierały pozytywny wpływ na życie innych. A wywierały go poprzez wzajemne relacje, wspólne działanie. Relacje z innymi. One dają nam szczęście.

Zrób dziś listę tych najbliższych i najważniejszych dla ciebie ludzi, i zadbaj od jutra o to, by odczuwali w pozytywny sposób twoją obecność i mieli powody by dobrze i obficie cię wspominać.